Sony’den 185 Terabyte’lık Kaset

Bilgisayarın ilk yıllarındaki gelişimi sırasında verilerin kaydedildiği araçlardan birisi olan kaset yeniden hayat buluyor.

Sony 185 TB Kaset

Sony 185 TB Kaset

Sony‘nin geliştirdiği bir yöntemle manyetik kasetler 185 Terabyte’a kadar veri depolayabilir hale geliyor. Kasetlerin bu boyutunu size şöyle açıklayabiliriz: Bir şarkıyı ortalama 3 dakika olarak kabul ettiğimizde 60 milyon şarkı depolamaya yetecek bir alandan bahsediyoruz. Yine bu şarkıları hiç aralıksız dinlemek için 100 yıl kadar zamana ihtiyacınız olacak.

Sony‘nin bu hamlesi ile veri depolama olayı farklı bir boyut kazanacak, Facebook gibi 300 Petabyte veriye sahip çok fazla veri depolayan şirketler için ilerleyen zamanlarda ucuz ve kolay bir çözüm olabilir.

Bu teknolojide bizim görebildiğimiz kadarı ile bazı dezavantajlarda var. Bunlardan en önemlisi manyetik kasetlerin harekete dayalı olması nedeniyle okuma ve yazma hızının düşük olması. Eğer veriyi yazıp uzun süre ve sık sık veriye erişme ihtiyacı duymayacaksanız ideal bir çözüm olacak. Kısa sürede son kullanıcıya intikal edeceğini düşünmüyoruz ama son kullanıcı bu ürüne eriştiğinde veri depolama için tek bir kaset yeterli olacaktır.

Fotoğraf: Flickr

Bir Cevap Yazın