OpenVPN Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda sizlere Ubuntu üzerine OpenVPN kurulumu ve bilgisayarınızdan OpenVPN sunucunuza nasıl bağlanacağınızı anlatacağım. OpenVPN ile hemen tüm işletim sistemlerinde ve telefonlarında VPN kullanarak internete bağlanabilirsiniz.

VPN internet akışını nasıl sağlar?

VPN uzaktaki bir bilgisayara bağlanarak sizin internet isteklerinizi o bilgisayar üzerinden alıp size gönderir. Ben bu yazıda anlatım için Amerika’daki bir server üzerinde deneme yaptım.

OpenVPN Nedir?

Açık kaynaklı bir VPN yazılımıdır. Yazılımın Server (Sunucu) ve Client (İstemci) tarafı bulunmaktadır.

Kurulum için Server?

Ben Digital Ocean‘ı kullandım. Fiyat performans açısından ve bu tarz kısa süreli kullanımlar için uygun bir seçenek. Benim tercih etme sebebim, Open Vpn kurulumunu yapıp sistemin yedeğini alıp bunu ücretsiz olarak saklayabilmeniz. Open Vpn kurulumunu yaptıktan sonra, Vpn’i kullanmayacağım sürelerde serverın yedeğini alıp serverı siliyorum, böylece herhangi bir ücret ödemiyorum. Buraya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz ve bu link üzerinden abone olursanız hesabınıza başlangıç için 10$ yüklenecek.

OpenVPN Ubuntu üzerine nasıl kurulur?

Ben Ubuntu üzerinde kurulum yapacağım ama hemen hemen tüm linux işletim sistemlerinde benzer şekilde kurulmakta. Benim kullancağım sunucuda Ubuntu 13.10 64 bit yüklü durumda. Sizin de sunucu özelliklerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü OpenVPN’i işletim sistemine göre seçip yükleyeceğiz. Önce OpenVPN’in sitesinden Ubuntu 13.10. ile uyumlu olan sürümü buluyorum. Siz de size uygun olanı bu sayfadan bulabilirsiniz.

Şimdi kuruluma geçiyoruz

Root olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutla OpenVPN kurulum dosyasını servera çekiyoruz.

sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.3-Ubuntu13.amd64.deb

Çektiğimiz dosyayla kurulumu gerçekleştiriyoruz

dpkg -i openvpn-as-2.0.3-Ubuntu13.amd64.deb

OpenVPN kurulumu tamamlandı. Son bir işlem yapamamız gerekiyor. OpenVPN kurulumsırasında varsayılan kullanıcı oluşturuyor. Bu kullanıcı “openvpn”, şimdi bizim bu kullanıcı için şifre belirlememiz gerekiyor.
Bu işlem için aşağıdaki komutu yazıyoruz ve şifremizi giriyoruz hemen ardından bizden şifreyi doğrulamamızı istiyor şifremizi tekrar giriyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Şifre giriş aşamasında şifreyi yazarken yazdığınız şifre görünmez.

sudo passwd openvpn

İstemci Programının Kurulması
Kurulumun ardından bilgisayarımızda VPN kullanabilmek için https://ipadresiniz:943 adresine giriyoruz ve aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.
Burada kullanıcı adı olarak “openvpn” giriyoruz şifre bölümüne de daha önce oluşturduğumuz şifreyi giriyoruz.
openvpn-login

Giriş işlemi gerçekleştikten sonra aşağıdaki ekranla karşılaşmamız gerekiyor.
openvpn-client
Burada “click here to continue” kısmına tıklayarak bilgisayarımıza vpn bağlantısnı gerçekleştirecek istemciyi indirip kurulumunu yapıyoruz. Kurulumun ardından yukarıdaki resimde de yazdığı üzere program otomatik olarak bağlanacak.

Yönetim Paneli https://IPAdresiniz:943/admin
İstemci Arayüzü: https://IPAdresiniz:943/

Tüm işlemler bu kadar. Eğer sistem ile ilgili ayarlarda değişiklik yapmak isterseniz yukarıda belirttiğim adresten yönetim paneline giriş yaparak değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

OpenVPN’i mobil cihazlarda da kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarda kullanım için şu yazımı okuyabilirsiniz.

4 Cevaplar

 1. yunus dedi ki:

  Merhaba;

  Open VPN client ile Cisco ve Fortigate VPN serverlarına bağlanılabiliniyor mu acaba.

  • Suat dedi ki:

   Bahsettiğiniz VPN sağlayıcıları Open VPN protokolünü destekliyorsa, Open VPN client ile bağlanabilirsiniz. Desteklemiyorlarsa bağlanamazsınız. Örneğin Cisco bağlantı için host, group username, group password, username ve userpassword alanlarına ihtiyaç duyabiliyor, ayrıca farklı bir protokol kullanıyor. Bu alanlar Open Vpn Client’ında mevcut değil. Bu sebeple Cisco’nun kendi clientı mevcut aynı şekilde Fortigate Vpn içinde kendi clientı mevcut.

 2. ruzgar dedi ki:

  Meraba öpen vnp mobilden baglaniyorum. Bu program için herhangi bir ücret odeniyormu .cvp bekliyorumm

Bir Cevap Yazın