Android One Nedir?

Android One, Google’ın Android işletim sistemi yüklü cihazların otomatik güncelleme almasını sağlayan bir uygulaması.

iPhone ve Windows Phone telefonlarına işletim sistemi güncellemelerini uzun süre ve ücretsiz olarak sunuyor. Bu durum Android cihazlar için böyle değil. Özellikle daha düşük donanıma sahip orta ve alt sınıf Android yüklü cihazlar çok az güncelleme alıyor. Bu durum hem Android rakiplerine göre bir eksiği hem de güncellenmeyen cihazlar güvenlik açıkları ile başbaşa kalıyor.

Android One

Android One

Google bu dez avantajları bertaraf etmek adına Android One projesi ile başta gelişmekte olan ülkelerdeki Android cihazlar olmak üzere Android işletim sistemini güncel tutmaya çalışacak. Google bu projesi kapsamında Hindistan, Nepal, Bangladeş, Sri Lanka, Endonezya, ve Filipinler’de 100 dolarlık cihazlar sunarak bunları Android One kapsamında güncelleyeceğini garanti ederek projesini başlattı. Bu altı ülkenin yanına Türkiye’de yedinci ülke olarak katıldı. Ülkemizde General Mobile 4G, Android One kapsamında Google güncellemelerini hızlı bir şekilde alacak ilk telefon oldu. Buraya tıklayarak Android One özellikleri ile donanmış General Mobile 4G cihaz hakkında bilgi edienebilirsiniz.

Google’ın Android One sitesinde en kısa ve net açıklaması ise şöyle:

Tüm Android Lollipop özellikleri şimdi seninle
Android’in en yeni ve hızlı sürümüne sahip olursun. Her yeni sürümü, çıktığı anda otomatik olarak yükler ve kullanmaya başlarsın.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; Google, Android One kapsamındaki telefonlara 2 yıl süre ile güncelleme vereceği.
Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Android One resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın